Bezpieczne płatności online
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
OKAZJA
Bezpieczne płatności online
OKAZJA
Darmowa dostawa
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
Dostawa kurierem
30 dni na zwrot
Jak wybrać przecinarkę do metalu?
Przecinanie rur, profili, kątowników i innych elementów ze stali czy aluminium to zadanie dla specjalnie przystosowanego sprzętu, jakim jest przecinarka. Przedstawimy rodzaje przecinarek ze względu na zasilanie oraz warte uwagi parametry techniczne, które determinują możliwości poszczególnych modeli.
Narzędzia tego typu zazwyczaj wykorzystują do precyzyjnego cięcia metalu piłę tarczową – jej rodzaje pozwalają na cięcie różnych materiałów: stali, miedzi, aluminium, tworzyw sztucznych. Istotnym elementem urządzenia jest osłona tarczy wykonana z mocnego, wytrzymałego metalu, który nie ulegnie szybko uszkodzeniu i będzie w stanie zagwarantować bezpieczeństwo operatorowi przez długi czas. Narzędzia w sklepie z tej kategorii, które są w asortymencie narzedzia.pl, oprócz modeli uniwersalnych obejmują także urządzenia przystosowane do konkretnych zadań, np. przecinarkę do rur, prętów gwintowanych, zbrojeniowych, przecinarko-giętarki. Zastosowanie konkretnych typów przecinarek jest oczywiście profesjonalne – korzystają z nich fachowcy z branży budowlanej, metalurgicznej, hydraulicznej, instalatorzy.
Dla majsterkowiczów-amatorów oraz do wykonywania podstawowych zadań na budowie najlepiej sprawdzają się uniwersalne przecinarki do metalu. Spośród nich duży wpływ na charakter i rodzaj planowanych prac ma zasilanie – elektryczne lub akumulatorowe.
Zasadniczo przecinarka do metalu może być wykorzystywana na dwa podstawowe sposoby: stacjonarnie w warsztacie oraz mobilnie (na placu budowy lub w innym miejscu). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, producenci przygotowali różne opcje zasilania urządzenia, dzięki czemu z powodzeniem można dobrać model pod konkretne potrzeby i preferencje.
Są to modele w przeważającej części ze stołem roboczym, czyli skierowane w dużej mierze do użytku stacjonarnego i intensywnego. Wyróżniają się wysokimi parametrami oraz możliwością długotrwałej, nieprzerwanej pracy. Nie notują również spadków mocy jak urządzenia akumulatorowe, które wraz z rozładowywaniem akumulatora mogą tracić na wydajności. Najlepsze narzędzia w sklepie tego rodzaju umożliwiają cięcie pod kątem, przez co są wariantem tarczowej piły ukosowej. Posiadają również imadło, gwarantujące szybkie, łatwe i stabilne mocowanie, co wpływa na zwiększoną precyzję cięcia.
Bezprzewodowe przecinarki do metalu wyróżniają się kompaktowymi gabarytami i niewielką wagą – czyni je to nieskomplikowanymi w obsłudze. Są stworzone do mobilnego cięcia materiałów, więc sprawdzają się przede wszystkim na budowie lub podczas zaawansowanego remontu, kiedy trzeba przeciąć różne elementy nieruchome, przymocowane na stałe. Dobre modele akumulatorowe powinny być wyposażone we wskaźnik linii cięcia, aby zapewnić maksymalnie dokładną pracę.
Sposób zasilania przecinarki jest ważny, ponieważ warianty zasilania wpływają na zastosowanie i możliwe zakresy wykonywanych prac. To jednak nie wszystko – równie ważne są parametry i funkcje, na jakie możemy liczyć w danym modelu. Do najważniejszych zaliczają się:
moc – świadczy o wydajności danego urządzenia. Im większa moc, tym sprzęt może być mocniej obciążany i jest w stanie pokonywać większe opory w krótszym czasie. Z tego powodu do użytku okazjonalnego wybiera się przecinarki o mniejszej mocy, które bardzo często (chociaż nie zawsze) dostępne są w niższej cenie, natomiast użytek o wysokiej intensywności wymaga mocniejszych sprzętów.
średnica tarczy – w naszej ofercie znajdziecie przecinarki do metalu o średnicy tarczy od 75 mm do 355 mm, które różnią się także materiałem i konstrukcją wykonania.
prędkość obrotowa – powiązana jest ze średnicą tarczy, występującą w danym modelu, co pozwala na optymalne dostosowanie prędkości skrawania. Najlepiej wybrać model z regulacją prędkości obrotowej – ta funkcja poszerza zakres zastosowań danego modelu.
zdolność cięcia – informuje, jaki maksymalny wymiar profilu, rury lub kątownika dany model jest w stanie przeciąć. Przecinarka do metalu, umożliwiająca cięcie ukośne, ma inną wydajność przy przecinaniu elementów pod kątem 45°, a inną pod kątem 90°, o czym warto pamiętać, poszukując urządzenia dla siebie.
dodatkowe wyposażenie – zintegrowany pojemnik na klucz, pojemnik na opiłki, imadło mocujące.
Przydatne funkcje przecinarki do metalu:
łagodny start
zabezpieczenie przed odrzutem
cięcie pod kątem
wskaźnik wyznaczający linię cięcia
blokada włącznika
blokada wrzeciona
elektroniczny hamulec silnika
dodatkowy cichy tryb pracy
Przecinarki do metalu, dzięki swoim właściwościom, znacznie ułatwiają operatorowi działania. Urządzenia mogą bowiem wykonać cięcia w takich materiałach jak: miedź, aluminium czy tworzywa sztuczne. Dokonają nie tylko sprawnej, ale również czystej obróbki kątowników, rur czy kanałów kablowych. Co więcej, piły do metalu nierzadko posiadają tak przydatne funkcje jak prawie beziskrowa i bezzapachowa praca. Zdarza się także zderzak ustawny 0-45º, który operator ustawia bez konieczności użycia narzędzi. Ważne, aby maszyna miała blokadę wrzeciona, umożliwiającą bardzo szybką wymianę piły. Warto zwrócić uwagę na to, by przecinarka wyposażona była w zintegrowany uchwyt wiertarski, znacznie ułatwiający transport urządzenia. Wiele modeli przecinarek do metalu cechuje długa żywotność, łatwa obsługa i komfort, bezpieczeństwo operowania. Mimo to należy założyć okulary ochronne przed przystąpieniem do pracy z tym sprzętem. Czasem są one dołączone do wyposażenie podstawowego przecinarki do metalu. Można w nim również znaleźć, w zależności od modelu, producenta, np. tarcze tnące, klucz oczkowy. Nie stanowi więc problemu wybranie takiej przecinarki do metalu, która, oprócz dobrej jakości czy ceny, posiada szeroki wachlarz akcesoriów.
Wybierając piłę do metalu powinniśmy porównać takie parametry jak moc, prędkość obrotowa, zdolność cięcia różnych profili przy kątach pracy 45 i 90 stopni, średnica tarcz tnących. Choć przecinarki do metalu są wyposażone w szereg usprawnień poprawiających bezpieczeństwo naszej pracy, to przy korzystaniu z nich musimy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności.