30 dni na zwrot
Wróć do Narzędzia ogrodowe mechaniczne
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wróć do Narzędzia ogrodowe mechaniczne
OKAZJA
OKAZJA
30 dni na zwrot
Bezpieczne płatności online
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
U Ciebie za 11-14 dni
Darmowa dostawa
Dostawa kurierem
Roboty koszące pojawiają się w przydomowych ogrodach coraz częściej, jednak niektórzy wciąż mają wątpliwości, czy ten zakup się opłaca. Wszystko, co nowe (i drogie) wzbudza nasz dystans, a niepotrzebnie. Autonomiczne roboty są w stanie utrzymać przycięty i zadbany trawnik niemal bez naszej ingerencji.
Innowacyjne rozwiązanie do ogrodu – robot koszący
Dom z ogrodem to marzenie wielu osób, ale koszenie dużego trawnika niekoniecznie. Roboty koszące powstały z myślą o osobach, dla których utrzymywanie zielonego dywanu jest przykrym obowiązkiem, a nie przyjemnością. Nowoczesne urządzenia tego typu działają autonomicznie, w zasadzie bez ingerencji. Zadaniem użytkownika jest ustawienie stacji dokującej, najlepiej w miejscu osłoniętym przed deszczem (chociaż większość modeli cechuje się wodoszczelnością) i zarządzanie pracą urządzenia np. ze swojego smartfona. Instalacja robota nie jest najprostszym zadaniem, więc bezpieczniej zdać się na fachowców, zajmujących się tym profesjonalnie.
Działanie urządzenia to cykle wykonywane po kolei: koszenie, powrót do stacji dokującej celem naładowania i ponowne koszenie kolejnego obszaru. Częstotliwość, czas działania, obszary koszenia i wysokość ścinania trawnika ustawia operator. Zakres i ilość dodatkowych funkcji, warto sprawdzić w specyfikacji urządzenia, zanim zdecydujemy się na konkretny model. Pewne jest, że dobrej jakości robot do koszenia trawy nie jest tani. Zainwestowanie od razu w sprzęt z górnej półki (nawet jeżeli trzeba na niego zaoszczędzić przez jakiś czas) w dłuższej perspektywie jest lepszym wyborem, niż zakup taniego egzemplarza, który nie będzie wyposażony w zbyt wiele funkcji i sprawi zawód kupującemu.
Poprzedzając opis zalet, warto wspomnieć o głównej wadzie robota, czyli przewodzie granicznym, wytyczającym obszar jego działania. Dzięki niemu mamy pewność, że robot koszący nie uszkodzi roślin bądź nie wjedzie w miejsce nieprzeznaczone do koszenia. Niełatwo go jednak zainstalować odpowiednio i sprawia to kłopot wielu nowym użytkownikom. Przewód położony za płytko może szybko ulec awarii. Z tego względu warto w tej kwestii skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Do pozytywów korzystania z robota do koszenia zalicza się:
łatwa obsługa – kilka pierwszych dni użytkowania urządzenia to czas, który faktycznie trzeba poświęcić na obserwację, dostosowywanie czasu koszenia, zaplanowanie drogi powrotu do stacji itp. Po zaprogramowaniu robot działa samodzielnie.
ładowanie – roboty koszące wracają do bazy ładującej bez naszej ingerencji. Większość z nich działa średnio ok. godzinę na jednym ładowaniu.
omijanie przeszkód – nie wszystkie modele mają taką opcję, ale wysokiej klasy robot wykrywa przeszkody i je omija.
wykrywanie deszczu – większość autonomicznych urządzeń koszących jest wyposażonych w czujniki, dzięki którym wraca do stacji dokującej w trakcie deszczu.
ustawienie wysokości koszenia – od operatora zależy, na jaką długość będzie skracana trawa. Po ustawieniu odpowiedniego parametru robot zastosuje się do wytycznych.
mulczowanie trawy – pozostawianie skoszonej trawy na ogrodzie nie jest zbyt popularną praktyką, chociaż przynosi mnóstwo zalet. Jest jeden warunek – trawę należy kosić często, by skoszone źdźbła nie były długie. Robot pracujący regularnie pozostawia po sobie zmulczowaną, czyli rozdrobnioną trawę. Zmulczowana trawa stanowi naturalny nawóz i poprawia nawodnienie terenu.
Aby robot spełniał oczekiwania, musi zostać odpowiednio dobrany do powierzchni i specyfiki terenu. Istnieje kilka ważnych parametrów, które należy sprawdzić, zanim wybierzemy produkt. Najważniejszym z nich jest wielkość obszaru, którego pielęgnacją ma się zająć robot do koszenia trawy – od 300 do 3000 m2 (urządzenie do koszenia maksymalnie dużej powierzchni to koszt minimum 10 000 zł). Poza tym znaczenie dla wydajności robota ma dopuszczalne nachylenie terenu, po którym może się poruszać (maksymalnie do 45°), wysokość strzyżenia trawnika i szerokość koszenia. Wygodne i łatwe użytkowanie zapewnia sprzęt z opcją sterowania telefonem, co powoli staje się standardem nawet w niskobudżetowych modelach. Lepiej zdecydować się na robota z jak największą ilością dodatkowych funkcji, czujników czy zabezpieczeń przed uszkodzeniem lub kradzieżą, bo to wszystko składa się na ogólny komfort korzystania z urządzenia, jego efektywniejszą pracę i zadowalający efekt. Na koniec pamiętajmy o dobrym i wydajnym litowo-jonowym akumulatorze, którego jedno ładowanie wystarczy na minimum godzinę ciągłej pracy.
Z całą pewnością robot koszący jest znakomitym wsparciem w codziennym utrzymaniu trawnika. Zapraszamy do poznania oferty sklepu narzedzia.pl. Ta kategoria produktów obejmuje autonomiczne roboty dostępne w dużych widełkach cenowych – każdy znajdzie produkt dostosowany do możliwości finansowych.
Robot koszący to spełnienie marzeń o pięknym trawniku, nie wymagającym od nas pracy. To świetny wybór dla osób zapracowanych lub nie przepadających za pracami ogrodowymi, które jednak chcą się cieszyć równo skoszoną trawą. Zanim jednak kupisz robota koszącego - warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
Pierwszą z nich jest dopasowanie możliwości samojezdnej kosiarki do wielkości trawnika. Robotowi najczęściej wystarczy wyznaczyć przestrzeń, a on sam stworzy plan koszenia. Większość robotów posiada jednak pewne ograniczenia, od 500 do 2000 mkw. Oprócz samej powierzchni znaczenie ma także: nachylenie terenu (na stromym terenie mniej wydajna kosiarka samojezdna może nie dać rady), ilość przeszkód (mogą wydłużać drogę i wpływać na efektywność koszenia) oraz tempo wzrostu samej trawy (tu znaczenie mają czynniki glebowe oraz nawodnienie). Zdecydowanie lepiej zakupić model trochę “mocniejszy” niż za słaby.
Istotne jest także zastosowanie trawnika - nieco inaczej kosi się trawnik reprezentacyjny, a inaczej murawę boiska. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie tryby koszenia oferuje robot, czy możemy regulować wysokość trawy. Większość robotów sama sprawdza, czy trawnik należy skosić, więc wystarczy odpowiednia konfiguracja na samym początku. Niektóre modele pozwalają na ustawienie różnych stref, dzięki czemu np. z przodu domu będziemy mieć idealne skoszony, niski trawnik, a z tyłu domu nieco wyższy, idealny do piknikowania lub grania w piłkę z dziećmi.
Kolejną kwestią jest ładowanie i konserwacja samojezdnej kosiarki. Idealny model sam podjeżdża do stacji ładującej i posiada klasę szczelności obudowy, pozwalającą na mycie wężem lub myjką. Bardziej zaawansowane modele są w stanie powiadomić właściciela o usterkach lub potrzebie czyszczenia za pomocą smsa lub aplikacji. Część posiada także moduły GPS, chroniące urządzenie przed kradzieżą.
Zdecydowana większość samojezdnych kosiarek pozwala na sterowanie za pomocą telefonu, część można także sterować głosowo. Oprócz tego do robota koszącego można zakupić szeroki wybór akcesoriów. Warto sprawdzić, co dokładnie oferuje nam producent, również pod kątem dodatkowych zakupów w przyszłości.
Czy warto kupić robot koszący? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Jednak za taką decyzją przemawiają liczne zalety: zaoszczędzenie czasu na koszenie, dobrze nawożony trawnik, dzięki mulczowaniu ścinanej trawy, cicha i bezosługowa pielęgnacja murawy.
Powiązane kategorie: