Bezpieczne płatności online
Wróć do Elektronarzędzia
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wróć do Elektronarzędzia
Bezpieczne płatności online
OKAZJA
Darmowa dostawa
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
Dostawa kurierem
30 dni na zwrot
Strugarka, przy pomocy obrotowego wału nożowego, obrobi powierzchnie wykonane z drewna i z materiałów pochodnych. Do najpopularniejszych tego rodzaju urządzeń należy strugarka-wyrównywarka z ręcznym posuwem. Sprzęt ten wykorzystywać można nie tylko w przemyśle drzewnym, ale także np. w gospodarstwie rolnym. Oprócz nich wyróżniamy: strugarki jednostronne-grubiarki z posuwem zmechanizowanym bądź ręcznym, strugarki kombinowane, strugarki trzy- i czterostronne (wały nożowe w tych narzędziach umieszczone są poziomo i pionowo) oraz strugarki wyrówniarko-grubiarki. Pamiętajmy, że, obsługując strug, trzeba zachować daleko idącą ostrożność. Należy uważać, by dłoń operatora nie miała kontaktu z wirującym ze znaczną prędkością narzędziem. Co więcej, istnieje możliwość odrzutu obrabianego przez strug elementu, zwłaszcza takiego, którego struktura nie jest jednolita. Podczas działania strugiem wytwarza się niemała ilość pyłu, kurzu, trocin, ich usuwanie ze strefy niebezpiecznej również może powodować zagrożenia. Dlatego wybierajmy strugi, których konstrukcja jest stateczna, nie zmienia pozycji pod wpływem drgań i których korpus przystosowano do mocowania np. do stołu, podłogi. Nie korzystajmy ze zbyt starych modeli strugów.
Strugi (zwane także strugarkami) to elektronarzędzia wykorzystywane do obróbki skrawaniem płaszczyzn. Można nimi obrabiać drewno, drewno klejone, płyty wiórowe, materiały plastyczne itd. Strugi elektryczne poradzą sobie z takimi zadaniami jak usuwanie starej farby lub lakieru czy też wycinanie profili złączeniowych w elementach drewnianych. Moc, prędkość obrotowa na biegu jałowym, szerokość strugania, głębokość wręgu – to parametry techniczne, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze struga elektrycznego. Do niektórych urządzeń producenci dodają akcesoria odsysające, dzięki czemu łatwiej utrzymać porządek przy stanowisku pracy.
Strugi to narzędzia, które służą do obróbki skrawaniem płaszczyzn. Strugi wykorzystywane są do usuwania powłok malarskich i lakierniczych, wycinania profili złączowych w elementach drewnianych, strugania krawędzi kształtowych, do uwalniania i pasowania drzwi i okien itd. Alternatywą dla strugów elektrycznych są strugi akumulatorowe, które z uwagi na brak przewodów oferują zwiększoną mobilność i komfort pracy. Poszczególne modele strugów akumulatorowych różnią się od siebie prędkością obrotową na biegu jałowym, szerokością i głębokością strugania, głębokością wręgu, pojemnością i czasem ładowania akumulatorów itd. Produkcją akumulatorowych strugów do drewna o dobrych parametrach zajmują się takie firmy jak Makita czy Bosch Professional.
Strugi akumulatorowe, podobnie zresztą jak ich ręczne odpowiedniki, pozwolą swoim użytkownikom dokonać obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak np. płyty pilśniowe i płyty wiórowe. Jeśli zastosujemy w konkretnym urządzeniu noże obracane ze spieku twardego bez problemu zadziałamy we wspomnianych płytach wiórowych, ale również drewnie klejonym czy materiałach plastycznych. Natomiast do obróbki drewna miękkiego najlepiej nadają się noże ze stali szybkotnącej. W wielu strugach producenci montują akumulatory litowo-jonowe, co stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla użytkownika sprzętu – ten typ akumulatorów nie ma efektu pamięci i samorozładowania, można je doładowywać w dowolnej chwili bez obawy o uszkodzenie ogniw. Są one również długo żywotne i wydajne. Dla własnej wygody warto zaopatrzyć się w strug, do którego można przyłączyć urządzenie odsysające. Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę kupując strug akumulatorowy są: napięcie i pojemność akumulatora, jego typ oraz szerokość i głębokość strugania.
Powiązane kategorie: