30 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
30 dni na zwrot
Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.Wysyłka w 1 dzień
Ten produkt wyślemy w 1 dzień roboczy.OKAZJA
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
Bezpieczne płatności online
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 11-14 dni
Darmowa dostawa
Dostawa kurierem
Czym wiercić w drewnie? Wiertarki bezudarowe dla majsterkowiczów i fachowców
Nie tylko prace budowlane, remontowe bądź wykończeniowe potrzebują narzędzi do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania otworów. Również w codziennym użytku domowym konieczne jest zawieszenie ozdób ściennych, mebli wiszących czy innych instalacji. Producenci elektronarzędzi proponują nam spory wybór sprzętów przeznaczonych do tych zastosowań. Narzędzia w sklepie z tej kategorii to wiertarki bez udaru – dla kogo, do czego i jakie wybrać? O tym poniżej!
Większość entuzjastów majsterkowania i fachowców wie doskonale, czym różnią się poszczególne modele wiertarek i jakie jest ich zastosowanie. Jednak nie brakuje osób początkujących, które dopiero rozpoczynają przygodę z majsterkowaniem. Wówczas bardzo często trafiają do sekcji obejmującej podstawowe narzędzia w sklepie do wykonywania najprostszych zadań. Wiertarki z pewnością się do takich zaliczają – wiercenie otworów pod montaż rozmaitych elementów to zazwyczaj pierwsze doświadczenia z elektronarzędziami dla większości z nas. Tym, którzy nie mają jeszcze dużej wiedzy na ten temat, warto wytłumaczyć, czym się różnią wiertarki z udarem oraz bez tej funkcji.
Udarowe wiertarki, oprócz ruchu obrotowego, wykonują również posuwisto-zwrotny, przez co narzędzie jest w stanie szybciej i sprawniej pokonywać duże opory twardego materiału, np. betonu czy kamienia. Z kolei wiertarki bezudarowe mają słabszą moc, lecz działają sprawniej w miękkich materiałach jak drewno, tworzywa sztuczne czy metale. W tych tworzywach zastosowanie udaru nie jest polecane i zwyczajnie niepotrzebne.
Utarło się, że najprostsze w konstrukcji i o najsłabszych parametrach rodzaje wiertarek, czyli bez funkcji udaru, są dla początkujących i ogólnie osób, które okazjonalnie sięgają po elektronarzędzia. Otóż niekoniecznie! Z charakterystyki tych sprzętów wiadomo, że są przeznaczone do pracy w innych materiałach, a ich zastosowanie jest po prostu różne. Nie ma sensu kupować wiertarki z udarem do pracy w drewnie, a nawet majsterkowicz-amator, planujący wiercenie w betonie, powinien wybrać model udarowy. Natomiast dla profesjonalnego rzemieślnika, np. stolarza czy meblarza, wiertarka bezudarowa to główne narzędzie pracy. Jest dokładniejsza w precyzyjnym wierceniu miękkich materiałów. Szukając więc narzędzia do wiercenia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zakres prac i konkretne parametry techniczne urządzenia – nie tylko obecność udaru.
Modele bez udaru są zdecydowanie mniejsze, wyróżniają się małą wagą i tym samym są poręczne dla niedoświadczonych osób. Istotnym dla wielu atutem jest również przystępna cena – trudno znaleźć tańszy rodzaj narzędzia do wykonywania otworów. Wiertarki bezudarowe mają specyficzne cechy i funkcje, które je odróżniają. Aby dobrać sprzęt dostosowany do Twoich preferencji, zwróć uwagę na:
moc – nasz asortyment uwzględnia modele o mocy od 230 do 1300 W. W domu wystarczającym narzędziem jest model o mocy ok. 500-700 W. Do profesjonalnego, intensywnego użytkowania warto wybrać wiertarkę mocniejszą.
prędkość obrotowa – maksymalnie do 4500 obr./min., a moment obrotowy określa, do jakiej głębokości i z jaką siłą wiertło jest w stanie działać.
przekładnia z dwoma biegami pracy – rodzaje wiertarek bez udaru można podzielić na jedno i dwubiegowe. Dwa biegi umożliwiają większy zakres zastosowań i zwiększoną efektywność, poprzez dostosowanie urządzenia do pracy w różnych materiałach.
końcówki robocze – dzięki nim możliwe jest szlifowanie, polerowanie mieszanie farby, zdzieranie zużytych lub zniszczonych powłok.
wyposażenie dodatkowe – ogranicznik głębokości, rękojeść boczna, torba narzędziowa, uchwyt szybkomocujący / klucz do uchwytu wiertarskiego – te akcesoria również mają znaczenie dla komfortu użytkowania czy zwiększenia funkcjonalności wiertarki.
Trudno wyobrazić sobie prace wykończeniowe, stolarskie lub majsterkowanie bez użycia wiertarki. Są to jedne z najpopularniejszych narzędzi na świecie. Służą do wiercenia otworów w drewnie, metalu, betonie, tworzywach sztucznych, kamieniu naturalnym itd. Wiertarki bezudarowe są pozbawione ruchu posuwistego wiertła. Najważniejszymi parametrami doboru wiertarki bezudarowej są moc, prędkość obrotowa i moment obrotowy. Nie bez znaczenia jest też skrzynka przekładniowa. Warto wybrać wiertarkę dwubiegową, która daje możliwość szerszego zastosowania i wykorzystanie przy wierceniu w różnych materiałach - dzięki dopasowaniu prędkości obrotowej. Pamiętajmy również, że podawana przez producentów maksymalna średnica wiercenia jest wartością nominalną i powinniśmy zostawić sobie pewien zapas np. do wiercenia w metalu otworów o średnicy 10 mm powinniśmy zakupić wiertarkę o maksymalnej średnicy wiercenia wynoszącej 13-15 mm. Zwróćmy także uwagę na wyposażenie, jakie oferują nam poszczególni producenci dla różnych modeli - aby wybrać najbardziej satysfakcjonującą nas ofertę. Firmami mającymi w swojej ofercie wiertarki bezudarowe wysokiej klasy są Bosch, Makita, Metabo, DeWalt i Protool.